Teknik Analiz Nasıl Yapılır?

İş dünyası içinde en iyi süreyi ayarlayarak, en iyi verimi elde etmek çok güç bir durumdur. Bu yüzden para piyasasında teknik analizi en uygun zamanda yapıp en yüksek sonucu elde edilebilir mi?

Teknik Analiz Nedir?

Bahsediyoruz, fakat nedir bu teknik analiz? Başarılı bir teknik analizci iseniz bununla doğru orantılı olarak ne kadar süreniz varsa, bu süre içerisinde o kadar yüksek kazanç elde edebilirsiniz. Yani kısaca söylemek gerekirse teknik analiz borsa da zamana karşı yapılan mücadelede en başarı gösteren yöntemdir.

Başarılı Olma Durumu Nedir?

Para piyasasın da teknik analiz bulunma durumunu açtığınızdan sonra, kısa bir süre içinde yüksek biçimde kar sağlayabiliyorsanız, bu sizin için oldukça harika bir başarıdır. Başarılı bir teknik analiz yerini açma ve kapatma süresi ne kadar kısa olursa o kadar çok kazanç elde edilir. Bu kazancı sağlamakta ancak teknik analiz yaparsanız mümkün olabilir. Yatırımcı kendini gördüğü vadeci yerini iyi bilirse, en büyük sorunlardan biri çözüme kavuşmuş olacaktır.

Teknik Analiz Nasıl Yapılır?

Günlük olarak bir takas yani diğer adı ile alım-satım yapıyorsanız bir gün içinde oluşabilen en küçük fiyat hareketlenmelerini takip etmek zorundasınız. Çünkü eğer takip etmezseniz analizinizi yapamaz ve büyük kazançlar kaçırabilirsiniz.

Dikkat: Teknik Analiz yaparken büyük dikkat ile takip etmeniz gerekenlerden biride grafiklerdir. Grafiklerin takibi çok önemlidir.

Teknik analiz, geçmişte gerçekleşmiş olan fiyat hareketlenmelerinin ileriki zamanlarda da gerçekleşebileceğinin ön görüldüğü analiz yöntemlerinden biridir. Para piyasalarındaki fiyatlarda veya işlem adetlerinde meydana gelen hareketlenmelerinin sonucunda oluşanların açıklanması ve piyasa gidişatının son durumu ile gelecekte yapılacaklar hakkında yön belirleme eğilimidir.

Teknik analiz yalnızca fiyat değişikliklerinde yaşananların dikkate alındığı analiz yöntemlerinden biridir. Teknik analizin tarihçesi ise 1700’lü yıllarda Japonya’da bulunarak pirinç alım-satımı yapan girişimcilerin gündelik pirinç ticaret işlemlerini belli bir düzen içinde gerçekleştirdiği işlemlerinden ortaya çıkmıştır.

Dow Teorisi

Wall Street Journal’ın yapımcılarının içinde bulunan ve editörlük konumunda yer alan Charles Dow’un düşünceleri yeni nesil teknik analizkökeninden gelmektedir. Bu düşüncelerin altında 3 başlıkta bulunan fikirler bulunmaktadır.

1. Fiyatlar para piyasalarında ki devlet üzerindeki ekonomik egemenliğinin geniş çaplı öne sürülmesidir.

2. Yönelimlerin geri dönüşünü, yönetmeye yönelik bir yöntem olduğundan dolayı bir pozisyona giriş zamanını belirlemek teknik analize daha yakın olmaktadır.

Paylaş

Yazıya Yorum Yapın

E-posta adresiniz diğer kullanıcılar ile paylaşılmayacak.


Hata! Yorum gönderilemedi.

Başarılı! Yorum başarıyla gönderildi.